Studio Fitness Vonder Wembley

Studio Fitness Vonder Wembley

Studio Fitness

100 m2

London (England)

A brief description of the project

The studio is located in the Wembley district of West North London. It is part of a modern apartment building with many benefits for residents. 

Objective

comprehensive workout studio for residents of building.  

The final result

On the area of 75m2, investor built a very functional training space with a loft-like, industrial interior. 

Great emphasis was placed on the cardio zone. Residents are able to train on 7 PROUD HIIT machines, which include Air Runner treadmills, Air Bikes and an air ergometer.

The strength training zone separated by protective rubber, is extremly functional. Dual Pulley machine offer countless variations of training. Free space and mobile benches on wheels allow residents to adapt zone to their needs and train in comfortable conditions.The studio is additionally equipped with: barbells and Olympic weights, kettlebells, swiss balls, medicine balls, mats and small accessories for warm-ups and post-workout stretching.

A mirror on the entire surface of the wall helps to control exercise technique and visually enlarges the gym space.

Vonder Wembley - PROUD fitness studio
Vonder Wembley - PROUD fitness studio
Vonder Wembley - PROUD fitness studio
Vonder Wembley - PROUD fitness studio

Did you like the results? Are you planning a similar project?
We would be happy to help you.

Make an appointment

Zostaw dane. Niedługo skontaktuje się z Tobą
nasz konsultant

Klikając zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu kontaktu handlowego i przesyłania informacji handlowych. Przesyłane informacje są związane z usługami Administratora danych. Administratorem Twoich danych osobowych będzie PROUD GROUP sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 87, NIP 1132984086. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz na https://www.proud-group.com/pl/rodo.

Zostaw dane do pobrania katalogu.

Zapisując się na newsletter zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na wskazany przez Ciebie adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach związanych z serwisami proud-group.com i trainingshowroom.com. Będzie to marketing bezpośredni, do realizacji którego wykorzystam Twoje telekomunikacyjne urządzenia końcowe. Administratorem Twoich danych osobowych będzie PROUD GROUP sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie (00-844) przy ul. Grzybowskiej 87, NIP 1132984086. Przysługuje Tobie prawo do cofnięcia zgody, żądania wglądu do Twoich danych, wniesienia sprzeciwu co do ich przetwarzania, sprostowania, usunięcia i ograniczenia przetwarzania. Więcej informacji o tym jak przetwarzamy Twoje dane znajdziesz na proud-fitness.com/rodo.